A jövő, ami összeköt

Milyen lesz az oktatás és távmunka a jövőben?

2020. április 27. 18:38 - GötkV

VirBELA: a virtuális munkahely

Dörömbölt az ajtón, hallózott és hellózott, de csak kevesen vették észre. Aztán jött 2020 és vele együtt a nagy hoppá: bezárnak az iskolák és távoktatásban kell tanulni az internet segítségével.

Úgy rontott be ajtóstul, hogy kényszerűségből szokatlan helyzetet teremtve nem csak iskolások, de konferenciák, rendezvények és egyes munkahelyek is az online térbe szorultak. Persze ha nem kényszernek, hanem lehetőségnek tekintjük, akkor ez nem „beszorulás” hanem inkább „kiterjesztés”.

Helló WEB 3.0! Az internet következő generációjának hajnala jött el szép csendben annyira, hogy most már a felhasználók is bekapcsolódhatnak ebbe az új világba. 

A nagy óriások a háttérben már régen bolygatják a fonalakat (Google, Facebook, Amazon stb.). Talán nem is gondolnánk mire képes ma már például a mesterséges intelligencia.

Tekintsünk a távolságra és a hatóságilag elrendelt fizikai korlátozásra a munka vagy oktatás szempontjából egy megoldandó kihívásként. A tervezés már 2012-ben elindult a San Diego-i egyetem Rady School of Management karán, ahol Alex Howland és Ron Rembisz 1,7 millió dolláros pályázati forrás segítségével megalakította a VirBELA –t.

virbela-logo1.png

Egy olyan többfelhasználós 3D virtuális platform született meg, ami megkönnyíti a földrajzilag egymástól távol lévő csapatok közös innovációját, tanulását és együttműködését. A nemrég megrendezésre került Startup Safari Budapest „záróbulija” is ennek igénybevételével valósult meg. A 2D webes platformokhoz képest a VirBELA-ban résztvevők vizuálisan érzékelhetik egymás jelenlétét.

Felhasználási lehetőségek:

  • távtalálkozások
  • csoportos tréningek
  • konferenciák
  • online oktatások
  • virtuális iroda

Minden résztvevő egy kis karakterfiguraként jelenik meg, ami lehetőséget ad önmaguk kifejezésére és a szabad mozgásra a virtuális egyetem területén.
A virtuális karakterek teljes mértékben testre szabhatók, úgy mint különböző etnikumok, hivatalos öltözékek, frizura stb. A karakterek mozgatása működhet a billentyűzet segítségével, egérrel vagy a különböző helyiségekbe történő teleportálással.

virbela-egyetem.jpg

A beszélgetés ugyan úgy működik, mint a valóságban, mert a hang meg van osztva az egész 3D környezetben. A személyes interakció olyan érzést kelthet, mint egy szemtől-szembe párbeszéd. Lehetőség van privát és mindenkinek szóló üzenetek küldésére is.

Különböző bemutató táblák is rendelkezésre állnak, amelyen ugyan úgy lehet egy bemutató diáit levetíteni előadás közben, mint egy valós konferencián vagy tréningen. Még lézeres mutatóval is lehet segíteni a megértést a dia egyes részeire mutatva.

Egy ingatlanügynökség nagy lehetőséget látott a projektben így napjainkban a VirBELA az eXp Realty céghez tartozik.

A 2007—es válság után az eXP Realty cég vezetője Glenn Sanford átgondolta, hogy miként indíthatná újra a vállalkozását.  Egy dolog biztos volt: egy árva fityinget sem tud iroda bérlésre áldozni. Ennek következtében úgy döntött, hogy meg fogja teremteni a munkatársak távmunkájának lehetőségét fizikai iroda nélkül. A másik indok pedig az volt, hogy minimalizálja egy következő gazdasági válság okozta krízist a cégben. Több éven keresztül működtek iroda nélkül, míg végül úgy döntöttek, hogy megkeresik a VirBELA-t, hogy hozzanak létre számukra egy irodát a virtuális valóságban.

A cég valós fizikai székhelyén csak szekrényekben lévők dossziékat tárolnak.

Nagy előny az eXP Realty számára, hogy gyakorlatilag bárkit tud alkalmazni a világ bármely pontjáról, a leendő munkatársnak csak internet hozzáférésre van szüksége.

 „Munkatársaink megkapják azt az érzést, mintha tényleg együtt dolgoznának. Hasonló élményben lehet részük, mint egy irodában, ahol szemtől-szemben kommunikálhatnak.” – mondja Scott Petronis az eXP Realty műszaki vezérigazgatója.

Egyelőre azonban úgy tűnik a munkatársak csak a munka elvégzése miatt használják a platformot és nem kezdenek el csak úgy beszélgetni más emberekkel. A cég azonban vizsgálja annak a lehetőségét, hogy miként lehetne kicsit szocializálni a közeget például egy „bár” létrehozásával.

Tény, hogy egy „bár” létrehozására vagy felújítására nem kell majd hónapokat várni, mint a valóságban. Itt elég lesz az egy-két kattintással végrehajtott szoftverfrissítés, és már kész is van.

virbela-eloadoterem.jpg

Az ötlet zseniális és egyben talán kicsit félelmetes is. De gondoljunk bele mennyi kamasz, tinédzser és egyre több felnőtt van, akiket már ígyis-úgyis visszafordíthatatlanul beszippantott az internet világa, azon belül is például az online többszereplős játékok. Ezzel a megoldással a játék és a munka találkozhat egymással. Így eddig az egyén szempontjából haszontalan online játékkal eltöltött idő hasznos és jövedelmező közösségi elfoglaltsággá változhat.

A szociológusok és pszichológusok pedig már készülhetnek az újabb könyvre való elemzésekkel, hogy ennek milyen pozitív és negatív társadalmi hatásai lesznek a jövőnkben.

 

Forrás:
https://www.newswise.com/articles/virbela-brings-the-virtual-reality-workplace-to-the-real-world
https://singularityhub.com/2018/07/08/inside-a-1-billion-real-estate-company-operating-entirely-in-vr/
https://www.virbela.com
1 komment

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Bkkzol 2020.04.29. 05:54:48

Majd néznek nagy tágra nyílt szemekkel a vicces home office rajongók ha kihelyezik a munkájukat Indiába vagy más ázsiai országba....
süti beállítások módosítása